Skip to content

130 Sheridan DriveCape May, NJ 08204

Built 1965

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Mar 21, 1996

Property Information

Block425
Lot4
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page4.02

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage1,633
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$88,900
46%
Improvement Value:$106,200
54%
Total Assessment$195,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,720+1.6%
2024$3,660+7.1%
2023$3,418+1.6%
2022$3,363+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$75,000

To:

Sq Ft1,633DeedBook 2665, Page 409

Property Sale

SaleMulti
$65,000
DeedBook 1573, Page 216

Property Built

Built

Year Built: 1965