Skip to content

233 Blossom LaneCape May, NJ 08204

Built 2001
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$113,000
Last Sale Date
May 18, 2001

Property Information

Block425
Lot2
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page4.02

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,318
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,100
42%
Improvement Value:$98,500
58%
Total Assessment$169,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,201+1.7%
2024$3,149+7.2%
2023$2,938+1.6%
2022$2,891+3.0%
Property History
Sales2Foreclosures1

Foreclosure Case F-004182-26

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open
Original Mortgage••••••••

Property Sale

Sale
$113,000

To:

Sq Ft1,318DeedBook 2916, Page 150

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$13,000
DeedBook 2885, Page 104