Skip to content

407 E St Johns AvenueVillas, NJ 08251

Built 2013

Last Sale Price
$349,000
Last Sale Date
Jul 6, 2022

Property Information

Block42
Lot16
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page2.02

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,404
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$74,000
39%
Improvement Value:$115,400
61%
Total Assessment$189,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,833+1.6%
2024$3,773+6.4%
2023$3,547+1.7%
2022$3,489+2.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$349,000

To:

Sq Ft1,404DeedBook 4069, Page 510

Property Sale

Sale
$186,500

From:

To:

Sq Ft1,404DeedBook 3772, Page 903Recorded1/19/2018

Property Built

Built

Year Built: 2013

Property Sale

SaleMulti
$9,000
DeedBook 1426, Page 1046