Skip to content

6 W Ocean AvenueVillas, NJ 08251

Built 2021

Last Sale Price
$349,900
Last Sale Date
Dec 30, 2020

Property Information

Block114
Lot8
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.03

Building Details

Building Class16
Description1S-F-F-1UG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,428
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,000
27%
Improvement Value:$216,400
73%
Total Assessment$296,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,999+1.6%
2024$5,904+6.4%
2023$5,552+276.7%
2022$1,474-18.9%
Property History
Sales5

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$349,900

To:

Sq Ft1,428DeedBook 3957, Page 619

Property Sale

Sale
$64,000

From:

To:

DeedBook 3921, Page 733Recorded7/17/2020

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 3242, Page 972

Property Sale

SaleMulti
$59,000
DeedBook 2243, Page 161

Property Sale

SaleMulti
$41,000
DeedBook 1665, Page 42