Skip to content

123 Sunset DriveCape May, NJ 08204

Built 1965

Last Sale Price
$71,000
Last Sale Date
Jan 23, 1993

Property Information

Block431
Lot1
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page4.02

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,184
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$86,000
51%
Improvement Value:$82,500
49%
Total Assessment$168,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,429+1.5%
2024$3,377+6.6%
2023$3,168+1.5%
2022$3,121+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$71,000

To:

Sq Ft1,184DeedBook 2325, Page 270

Property Built

Built

Year Built: 1965