Skip to content

10 Cloverdale AvenueVillas, NJ 08251

Built 1974

Last Sale Price
$68,000
Last Sale Date
May 25, 1999

Property Information

Block348
Lot9
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.02

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,190
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$82,000
52%
Improvement Value:$76,300
48%
Total Assessment$158,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,204+1.6%
2024$3,153+6.4%
2023$2,965+1.7%
2022$2,916+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$68,000

To:

Sq Ft1,190DeedBook 2809, Page 293

Property Sale

SaleMulti
$59,500
DeedBook 1701, Page 218

Property Built

Built

Year Built: 1974