Skip to content

601 Breakwater RoadCape May, NJ 08204

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 14, 2019

Property Information

Block433
Lot1
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page4.05

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage858
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$74,700
60%
Improvement Value:$50,500
40%
Total Assessment$125,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,298+1.7%
2024$2,259-4.0%
2023$2,354+1.5%
2022$2,319+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 1626, Page 619

Property Built

Built

Year Built: 1965