Skip to content

607 Breakwater RoadCape May, NJ 08204

Built 1950

Last Sale Price
$93,150
Last Sale Date
Feb 12, 2018

Property Information

Block433
Lot5
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page4.05

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage744
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,000
66%
Improvement Value:$38,700
34%
Total Assessment$114,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,334+1.5%
2024$2,299+6.6%
2023$2,156+1.5%
2022$2,124+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$93,150

To:

Sq Ft744DeedBook 3777, Page 918

Property Built

Built

Year Built: 1950