Skip to content

103 Bate AvenueRio Grande, NJ 08242

Built 1962

Last Sale Price
$529,000
Last Sale Date
Sep 26, 2025

Property Information

Block440
Lot15
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page5.01

Building Details

Building Class16
Description1S-F-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,480
Acreage0.44

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$107,900
46%
Improvement Value:$126,700
54%
Total Assessment$234,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,774+1.5%
2024$4,701+6.6%
2023$4,410+1.5%
2022$4,345+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$529,000

To:

Sq Ft2,480DeedBook 4245, Page 894

Property Sale

Sale
$328,000

To:

Sq Ft2,480DeedBook 3954, Page 229

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 3211, Page 427

Property Built

Built

Year Built: 1962