Skip to content

885 Spruce StreetCape May, NJ 08204

Built 1970

Last Sale Price
$87,000
Last Sale Date
Jan 28, 1993

Property Information

Block448
Lot7
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page5.02

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,250
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$94,500
51%
Improvement Value:$90,800
49%
Total Assessment$185,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,771+1.6%
2024$3,713+6.6%
2023$3,484+1.5%
2022$3,432+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$87,000

To:

Sq Ft1,250DeedBook 2325, Page 188

Property Built

Built

Year Built: 1970