Skip to content

373 Route 9Cape May, NJ 08204

Built 1963

Last Sale Price
$72,500
Last Sale Date
Mar 23, 1988

Property Information

Block484
Lot6
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page5.02

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R-1AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,179
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$105,000
64%
Improvement Value:$59,400
36%
Total Assessment$164,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,346+1.6%
2024$3,295+6.6%
2023$3,091+1.5%
2022$3,045+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$72,500

To:

Sq Ft1,179DeedBook 1733, Page 685

Property Built

Built

Year Built: 1963