Skip to content

915-917 Fay AvenueCape May, NJ 08204

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 25, 2003

Property Information

Block457
Lot3
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page5.01

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,584
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,000
45%
Improvement Value:$110,000
55%
Total Assessment$200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,070+1.5%
2024$4,008+6.6%
2023$3,760+1.5%
2022$3,704+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$42,000
DeedBook 1592, Page 968

Property Built

Built

Year Built: 1985