Skip to content

923 Fay AvenueCape May, NJ 08204

Built 1970

Last Sale Price
$58,000
Last Sale Date
Jun 6, 2001

Property Information

Block457
Lot7
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page5.01

Building Details

Building Class16
Description2S-F-F1AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,144
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,000
35%
Improvement Value:$167,100
65%
Total Assessment$257,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,232+1.5%
2024$5,152+6.6%
2023$4,833+1.5%
2022$4,761+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$58,000

To:

Sq Ft2,144DeedBook 2916, Page 724

Property Built

Built

Year Built: 1970