Skip to content

318 Holly LaneCape May, NJ 08204

Built 1962

Last Sale Price
$249,900
Last Sale Date
Jul 12, 2021

Property Information

Block472
Lot11
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page5.04

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage966
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,000
58%
Improvement Value:$65,200
42%
Total Assessment$155,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,158+1.5%
2024$3,110+6.6%
2023$2,918+1.5%
2022$2,874+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$249,900

To:

Sq Ft966DeedBook 4003, Page 210

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 3100, Page 855

Property Built

Built

Year Built: 1962