Skip to content

921 Woolson RoadCape May, NJ 08204

Built 1955

Last Sale Price
$219,900
Last Sale Date
Mar 2, 2006

Property Information

Block480
Lot121
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page5.02

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage988
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,800
59%
Improvement Value:$58,400
41%
Total Assessment$143,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,914+1.5%
2024$2,870+6.6%
2023$2,692+1.5%
2022$2,652+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$219,900

To:

Sq Ft988DeedBook 3224, Page 855

Property Built

Built

Year Built: 1955