Skip to content

941 Woolson RoadCape May, NJ 08204

Built 1956

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Apr 4, 2019

Property Information

Block480
Lot131
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page5.02

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R-1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,092
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,000
60%
Improvement Value:$61,800
40%
Total Assessment$154,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,150+1.5%
2024$3,102+6.6%
2023$2,910+1.5%
2022$2,867+12.9%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft1,092DeedBook 3848, Page 13

Property Built

Built

Year Built: 1956