Skip to content

367 Route 9Cape May, NJ 08204

Built 1958

Last Sale Date
Oct 5, 2020

Property Information

Block483
Lot3
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page5.02

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F-1UG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,208
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,400
51%
Improvement Value:$78,400
49%
Total Assessment$159,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,252+1.5%
2024$3,202+6.6%
2023$3,004+1.5%
2022$2,959+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft824DeedBook 3704, Page 159Recorded11/29/2016

Property Built

Built

Year Built: 1958