Skip to content

923 Main StreetCape May, NJ 08204

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 23, 2025

Property Information

Block485
Lot60
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page5.02

Building Details

Building Class15
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,883
Acreage0.86

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$118,500
51%
Improvement Value:$114,100
49%
Total Assessment$232,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,483+1.6%
2024$4,411+7.0%
2023$4,123+1.6%
2022$4,058+3.4%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$85,000

To:

DeedBook 2168, Page 134

Property Built

Built

Year Built: 1953