Skip to content

104 E St Johns AvenueVillas, NJ 08251

Built 1950

Last Sale Price
$150,500
Last Sale Date
May 2, 2018

Property Information

Block49
Lot1
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.03

Building Details

Building Class14
Description1S-F-F-2UG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage864
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,000
59%
Improvement Value:$60,700
41%
Total Assessment$146,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,969+1.6%
2024$2,922+6.4%
2023$2,748+1.7%
2022$2,702+2.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$150,500

To:

Sq Ft864DeedBook 3792, Page 620

Property Sale

SaleMulti
$209,000
DeedBook 3177, Page 236

Property Built

Built

Year Built: 1950