Skip to content

103 E Tampa AvenueVillas, NJ 08251

Built 1935

Last Sale Price
$119,900
Last Sale Date
Nov 18, 2002

Property Information

Block49
Lot14
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.03

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F-1UG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage954
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$79,800
63%
Improvement Value:$47,500
37%
Total Assessment$127,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,577+1.6%
2024$2,536+6.4%
2023$2,384+1.7%
2022$2,345+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$119,900

To:

Sq Ft954DeedBook 2993, Page 462

Property Sale

SaleMulti
$57,500
DeedBook 2158, Page 128

Property Sale

SaleMulti
$28,500
DeedBook 1568, Page 671

Property Built

Built

Year Built: 1935