Skip to content

635 Route 9(Block 510 Lot 3)Cape May, NJ 08204

Last Sale Date
Jun 7, 1991

Property Information

Block510
Lot3
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
DescriptionGOLF COURSE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage204.7

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,969,900
53%
Improvement Value:$1,780,100
47%
Total Assessment$3,750,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$76,313+1.5%
2024$75,150+6.6%
2023$70,500+1.5%
2022$69,450+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,375,000

To:

DeedBook 1830, Page 210