Skip to content

412 Baywyn RoadVillas, NJ 08251

Built 1993

Last Sale Price
$36,833
Last Sale Date
Aug 26, 1985

Property Information

Block512.05
Lot2968
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.09

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,428
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$105,000
45%
Improvement Value:$126,100
55%
Total Assessment$231,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,687+1.5%
2024$4,620+6.3%
2023$4,345+1.6%
2022$4,275+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$36,833

To:

Sq Ft1,428DeedBook 1609, Page 688