Skip to content

507 Mallow RoadVillas, NJ 08251

Built 1998

Last Sale Price
$42,000
Last Sale Date
Dec 5, 1997

Property Information

Block512.04
Lot2883
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.09

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,344
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$211,000
57%
Improvement Value:$159,800
43%
Total Assessment$370,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,520+1.5%
2024$7,412+6.3%
2023$6,971+1.6%
2022$6,860+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$42,000

To:

Sq Ft1,344DeedBook 2737, Page 378

Property Sale

SaleMulti
$9,500
DeedBook 1406, Page 273