Skip to content

506 Hollywood RoadVillas, NJ 08251

Built 2005

Last Sale Price
$64,500
Last Sale Date
Jan 4, 1995

Property Information

Block512.07
Lot2910
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.09

Building Details

Building Class18
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,560
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$134,800
29%
Improvement Value:$330,100
71%
Total Assessment$464,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,428+1.4%
2024$9,293+6.3%
2023$8,740+1.6%
2022$8,601+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$64,500

To:

Sq Ft2,560DeedBook 2546, Page 108