Skip to content

431 Baywyn RoadVillas, NJ 08251

Built 1994

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
May 24, 2012

Property Information

Block512.08
Lot2977
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.09

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,089
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$105,000
51%
Improvement Value:$100,900
49%
Total Assessment$205,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,176+1.5%
2024$4,116+6.3%
2023$3,871+1.6%
2022$3,809+2.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$245,000

To:

Sq Ft1,089DeedBook 3495, Page 250

Property Sale

SaleMulti
$260,000
DeedBook 3082, Page 378

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

SaleMulti
$21,000
DeedBook 2166, Page 15

Property Sale

SaleMulti
$11,250
DeedBook 1543, Page 191