Skip to content

421 Baywyn RoadVillas, NJ 08251

Built 1979

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 8, 2001

Property Information

Block512.08
Lot2982
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.09

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,140
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$115,000
59%
Improvement Value:$80,700
41%
Total Assessment$195,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,469+1.7%
2024$3,412+7.3%
2023$3,179+1.9%
2022$3,120+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook 2635, Page 287

Property Sale

SaleMulti
$60,000
DeedBook 1637, Page 509

Property Built

Built

Year Built: 1979