Skip to content

506 Forest RoadVillas, NJ 08251

Built 1980

Last Sale Price
$153,000
Last Sale Date
Jan 29, 2000

Property Information

Block512.10
Lot2928
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.09

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,584
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$134,800
53%
Improvement Value:$118,100
47%
Total Assessment$252,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,129+1.5%
2024$5,055+6.3%
2023$4,755+1.6%
2022$4,679+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$153,000

To:

Sq Ft1,584DeedBook 2843, Page 523

Property Sale

SaleMulti
$60,000
DeedBook 1534, Page 679

Property Built

Built

Year Built: 1980