Skip to content

505 Forest RoadVillas, NJ 08251

Built 1975

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Oct 31, 2017

Property Information

Block512.12
Lot2938
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.09

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-1UG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,832
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,300
46%
Improvement Value:$148,500
54%
Total Assessment$274,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,573+1.5%
2024$5,493+6.3%
2023$5,166+1.6%
2022$5,084+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$485,000

To:

Sq Ft1,832DeedBook 3760, Page 254

Property Sale

Sale
$332,750
DeedBook 3200, Page 18

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 1795, Page 346

Property Built

Built

Year Built: 1975