Skip to content

503 Forest RoadVillas, NJ 08251

Built 1975

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Mar 23, 2020

Property Information

Block512.12
Lot2939
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.09

Building Details

Building Class16
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,156
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$117,800
58%
Improvement Value:$84,000
42%
Total Assessment$201,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,093+1.5%
2024$4,034+6.3%
2023$3,794+1.6%
2022$3,733+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft1,156DeedBook 3913, Page 26

Property Sale

Sale
$229,000
DeedBook 3053, Page 509

Property Sale

SaleMulti
$76,500
DeedBook 2602, Page 17

Property Built

Built

Year Built: 1975