Skip to content

427 Forest RoadVillas, NJ 08251

Built 1984

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Jan 10, 2011

Property Information

Block512.13
Lot3035
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.09

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,200
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$107,400
54%
Improvement Value:$93,300
46%
Total Assessment$200,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,070+1.4%
2024$4,012+6.3%
2023$3,773+1.6%
2022$3,713+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft1,200DeedBook 3445, Page 736

Property Sale

SaleMulti
$86,000
DeedBook 1846, Page 102

Property Built

Built

Year Built: 1984