Skip to content

1003 Crest PlaceCape May, NJ 08204

Built 2004

Last Sale Price
$1,195,000
Last Sale Date
May 16, 2025

Property Information

Block515
Lot17
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.01

Building Details

Building Class18
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,320
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$150,000
31%
Improvement Value:$337,800
69%
Total Assessment$487,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,893+1.5%
2024$9,751+6.3%
2023$9,171+1.6%
2022$9,024+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,195,000

To:

Sq Ft2,320DeedBook 4224, Page 329

Property Sale

SaleMulti
$615,000
DeedBook 3107, Page 509

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

SaleMulti
$270,000
DeedBook 3040, Page 462

Property Sale

SaleMulti
$20,000
DeedBook 1573, Page 1056