Skip to content

805 Shore DriveCape May, NJ 08204

Built 1980

Last Sale Price
$869,000
Last Sale Date
Jun 13, 2014

Property Information

Block519
Lot74
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.01

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,452
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$484,300
65%
Improvement Value:$257,800
35%
Total Assessment$742,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,050+1.5%
2024$14,835+6.3%
2023$13,951+1.6%
2022$13,729+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$869,000

To:

Sq Ft2,452DeedBook 3585, Page 857

Property Sale

SaleMulti
$193,500
DeedBook 2541, Page 54

Property Built

Built

Year Built: 1980