Skip to content

701 Shore DriveCape May, NJ 08204

Built 1996

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 10, 2001

Property Information

Block521
Lot80
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.01

Building Details

Building Class18
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,560
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$500,000
64%
Improvement Value:$285,300
36%
Total Assessment$785,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,926+1.5%
2024$15,698+6.3%
2023$14,764+1.6%
2022$14,528+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1996