Skip to content

10 Elwood RoadCape May, NJ 08204

Built 1950

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Sep 9, 2014

Property Information

Block530
Lot66
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.01

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,648
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,000
36%
Improvement Value:$293,500
64%
Total Assessment$459,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,319+57.2%
2024$5,927+6.3%
2023$5,574+1.6%
2022$5,485+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft2,529DeedBook 3597, Page 81Recorded9/18/2014

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook 2227, Page 185

Property Sale

SaleMulti
$59,900
DeedBook 1638, Page 702

Property Built

Built

Year Built: 1950