Skip to content

27 Elwood RoadCape May, NJ 08204

Built 2016

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jun 30, 2016

Property Information

Block528
Lot1
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.01

Building Details

Building Class18.5
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,658
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,000
33%
Improvement Value:$264,800
67%
Total Assessment$392,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,966+1.5%
2024$7,852+6.3%
2023$7,385+1.6%
2022$7,267+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft1,658DeedBook 3685, Page 459Recorded7/11/2016

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$126,700

From:

To:

DeedBook 3623, Page 751Recorded5/9/2015

Property Sale

SaleMulti
$165,000
DeedBook 3058, Page 334

Property Sale

SaleMulti
$30,000
DeedBook 2527, Page 341

Property Sale

SaleMulti
$14,000
DeedBook 1553, Page 1162