Skip to content

403 Fairview RoadCape May, NJ 08204

Built 2022

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Mar 6, 2017

Property Information

Block536
Lot47
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.02

Building Details

Building Class16.5
Description2S-FR
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,093
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,000
31%
Improvement Value:$320,300
69%
Total Assessment$464,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,416+1.5%
2024$9,281+122.8%
2023$4,166+1.6%
2022$4,100+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$315,000

To:

Sq Ft2,430DeedBook 3719, Page 966

Property Sale

SaleMulti
$45,000
DeedBook 2684, Page 729