Skip to content

25 Beverly RoadCape May, NJ 08204

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 11, 2007

Property Information

Block538
Lot36
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.02

Building Details

Building Class14
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage576
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,000
80%
Improvement Value:$30,000
20%
Total Assessment$150,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,042+1.5%
2024$2,999+6.3%
2023$2,820+1.6%
2022$2,775+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$37,500
DeedBook 1613, Page 502

Property Built

Built

Year Built: 1950