Skip to content

24 Adelphia RoadCape May, NJ 08204

Built 1950

Last Sale Price
$9,862
Last Sale Date
Mar 16, 2004

Property Information

Block538
Lot15
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.02

Building Details

Building Class14
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage672
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,000
76%
Improvement Value:$38,300
24%
Total Assessment$158,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,210+1.4%
2024$3,164+6.3%
2023$2,976+1.6%
2022$2,929+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$9,862

To:

Sq Ft672DeedBook 3069, Page 991

Property Sale

SaleMulti
$65,500
DeedBook 2304, Page 63

Property Built

Built

Year Built: 1950