Skip to content

206 Iselin RoadCape May, NJ 08204

Built 1972

Last Sale Price
$304,225
Last Sale Date
Jun 20, 2019

Property Information

Block542
Lot67
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.02

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,440
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,000
58%
Improvement Value:$110,800
42%
Total Assessment$264,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,370+1.4%
2024$5,293+6.3%
2023$4,978+1.6%
2022$4,899+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$304,225

To:

Sq Ft1,440DeedBook 3862, Page 680

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 3171, Page 13

Property Built

Built

Year Built: 1972