Skip to content

103 Fairview RoadCape May, NJ 08204

Built 1965

Last Sale Price
$131,000
Last Sale Date
Aug 20, 1997

Property Information

Block547
Lot1
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.02

Building Details

Building Class16
Description1S-F-F-2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,872
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$158,000
65%
Improvement Value:$86,800
35%
Total Assessment$244,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,965+1.5%
2024$4,894+6.3%
2023$4,602+1.6%
2022$4,529+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$131,000

To:

Sq Ft1,872DeedBook 2724, Page 314

Property Built

Built

Year Built: 1965