Skip to content

111 Cliffside RoadCape May, NJ 08204

Built 1960

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 14, 2022

Property Information

Block549
Lot24
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.02

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,179
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,000
64%
Improvement Value:$67,000
36%
Total Assessment$187,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,792+1.4%
2024$3,738+6.3%
2023$3,516+1.6%
2022$3,460+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$65,000
DeedBook 2801, Page 473

Property Built

Built

Year Built: 1960