Skip to content

122 Cliffside RoadCape May, NJ 08204

Built 2013

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Jul 1, 2013

Property Information

Block550
Lot2
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.02

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,376
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,000
47%
Improvement Value:$126,600
53%
Total Assessment$238,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,839+1.5%
2024$4,770+6.3%
2023$4,486+1.6%
2022$4,414+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

To:

Sq Ft1,376DeedBook 3544, Page 904

Property Built

Built

Year Built: 2013