Skip to content

215 Town Bank RoadCape May, NJ 08204

Built 1997

Last Sale Price
$476,000
Last Sale Date
Jul 11, 2025

Property Information

Block550
Lot42
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.02

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,152
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,000
53%
Improvement Value:$106,400
47%
Total Assessment$226,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,591+1.4%
2024$4,526+6.3%
2023$4,256+1.6%
2022$4,188+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$476,000

To:

Sq Ft1,152DeedBook 4237, Page 616

Property Sale

SaleMulti
$105,000
DeedBook 2948, Page 796

Property Built

Built

Year Built: 1997