Skip to content

1305 Emerson AvenueCape May, NJ 08204

Built 1962

Last Sale Price
$252,500
Last Sale Date
Nov 22, 2013

Property Information

Block562
Lot3
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.02

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,490
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$158,100
52%
Improvement Value:$146,000
48%
Total Assessment$304,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,167+24.5%
2024$4,954+6.3%
2023$4,659+1.6%
2022$4,584+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$252,500

To:

Sq Ft1,736DeedBook 3564, Page 218

Property Sale

Sale
$89,000
DeedBook 1827, Page 271

Property Built

Built

Year Built: 1962