Skip to content

1307 Emerson AvenueCape May, NJ 08204

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 4, 2002

Property Information

Block562
Lot4
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.02

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage818
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$158,100
78%
Improvement Value:$44,900
22%
Total Assessment$203,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,117+1.5%
2024$4,058+6.3%
2023$3,816+1.6%
2022$3,756+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$37,000
DeedBook 1451, Page 985

Property Built

Built

Year Built: 1962