Skip to content

1204 Browning AvenueCape May, NJ 08204

Built 1962

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Dec 28, 2020

Property Information

Block574
Lot5
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.03

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage840
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$128,000
75%
Improvement Value:$43,100
25%
Total Assessment$171,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,470+1.5%
2024$3,420+6.3%
2023$3,217+1.6%
2022$3,165+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft840DeedBook 3959, Page 890

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft840DeedBook 3937, Page 746Recorded10/6/2020

Property Built

Built

Year Built: 1962