Skip to content

604 Whittier AvenueCape May, NJ 08204

Built 1958

Last Sale Price
$399,900
Last Sale Date
Jan 13, 2023

Property Information

Block623
Lot7
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.07

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage836
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$124,000
72%
Improvement Value:$49,000
28%
Total Assessment$173,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,508+1.4%
2024$3,458+6.3%
2023$3,252+1.6%
2022$3,201+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$399,900

To:

Sq Ft836DeedBook 4096, Page 421

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft836DeedBook 3597, Page 846Recorded9/25/2014

Property Sale

Sale
$28,000
DeedBook 1425, Page 773

Property Built

Built

Year Built: 1958