Skip to content

1600 Scott AvenueCape May, NJ 08204

Built 1950

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Jun 30, 2021

Property Information

Block576
Lot7
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.03

Building Details

Building Class16
Description1S-F-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,480
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$180,000
65%
Improvement Value:$96,900
35%
Total Assessment$276,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,616+1.5%
2024$5,535+6.3%
2023$5,206+1.6%
2022$5,123+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$630,000

To:

Sq Ft1,480DeedBook 3997, Page 904

Property Sale

SaleMulti
$38,000
DeedBook 1794, Page 81

Property Built

Built

Year Built: 1950