Skip to content

1101 Whittier AvenueCape May, NJ 08204

Built 1959

Last Sale Price
$599,000
Last Sale Date
Jun 27, 2025

Property Information

Block597
Lot12
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.03

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,524
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$116,800
60%
Improvement Value:$79,100
40%
Total Assessment$195,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,973+1.5%
2024$3,916+6.3%
2023$3,683+1.6%
2022$3,624+2.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$599,000

To:

Sq Ft1,524DeedBook 4231, Page 656

Property Sale

Sale
$84,000
DeedBook 1861, Page 319

Property Built

Built

Year Built: 1959