Skip to content

113 Deland AvenueCape May, NJ 08204

Built 1963

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Dec 10, 2001

Property Information

Block578
Lot2
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.03

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,773
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$118,600
43%
Improvement Value:$158,000
57%
Total Assessment$276,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,609+1.4%
2024$5,529+6.3%
2023$5,200+1.6%
2022$5,117+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000

To:

Sq Ft1,773DeedBook 2942, Page 124

Property Built

Built

Year Built: 1963